Zimowa agrotursytyka

Przyzwyczajeni jesteśmy, że słowo agroturystyka – zresztą słusznie – kojarzy nam się z przyrodą i jakimś pięknym pozamiejskim krajobrazem. Niesłusznie jednak tkwimy w myślowej kliszy, że jeśli agroturystyka, to tylko latem lub wiosną. Otóż nie moi drodzy! Formą agroturystyki jest również zatrzymywanie się zimą na kilka dni w górskich pensjonatach. Latem i wiosną możemy jeździć bryczką czy konno – zima oferuje nam kulig. W miesiącach ciepłych rozrywką agroturystyczną może być paintball, jazda offroad’owa czy wędkarstwo, a zimą mamy piękne, białe stoki, na których możemy jeździć na nartach, sankach czy snowbordzie. Możemy też wybrać się po prostu na sanki. Piszę to wszystko po to, aby dla części społeczeństwa uzmysłowić, że słowo agroturystyka z całą swoją mocą powinno, a nawet musi być wykorzystywane również w odniesieniu do zimy, bo zimą również większość z nas lubi odpoczywać poza miastem w małych chatkach czy pensjonatach pośród cudownych gór i widoków.

Opublikowano turystyka, wypoczynek | Możliwość komentowania Zimowa agrotursytyka została wyłączona

Dlaczego wypoczynek planujemy z wyprzedzeniem

Wypoczynek, urlop, wakacje – kto z nas tego nie lubi? Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy praktycznie non stop zmęczeni, zabiegani, spóźnieni i wiecznie nie mamy czasu, te dni, kiedy możemy zapomnieć o pracy i po prostu leniuchować, stają się niezwykle cenne. Dlatego też urlopowy czy też wakacyjny wypoczynek coraz częściej planujemy ze znacznym wyprzedzeniem. I wcale nie tylko dlatego, że trzeba się spieszyć, bo oferty biur podróży mają limit czasowy zgłoszeń. Nie. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy poza granicę kraju, to i tak urlop planujemy ze znacznym wyprzedzeniem. W końcu jeśli już mamy możliwość odpocząć od nawału pracy, chaosu i hałasu miasta, to chcemy, ażeby były to idealne dni, których spokoju nic i nikt nam nie zmąci. Właśnie dlatego Polacy planują wypoczynek z wyprzedzeniem – żeby wszystko spokojnie (jak to się mówi) zapiąć na ostatni guzik, by potem cieszyć się już tylko spokojem leniwie przeciągając się na łóżku lub hamaku.

Opublikowano turystyka, wypoczynek | Możliwość komentowania Dlaczego wypoczynek planujemy z wyprzedzeniem została wyłączona

Dlaczego robimy zdjęcia z wakacji

Fotografie. Wielu z nas może nie lubić, gdy się je robi, jednak po pewnym czasie każdy z całą pewnością z uśmiechem na ustach obejrzy te, minione przecież już chwile. Właśnie temu służy fotografia i fotografowanie, temu, żeby zatrzymać najpiękniejsze dla nas momenty i chwile na znacznie dłużej niż kilka sekund. Dlatego też najczęściej robimy sobie i w ogóle zdjęcia w czasie wakacyjnego wypoczynku. Czujemy się wtedy beztrosko, dobrze, przyjemnie, spokojnie, nic i nikt nas nie goni. Te wszystkie okoliczności sprawiają, że określamy to jako miłą i dobrą sytuację, a więc wartą zapamiętania i uwiecznienia. No i pstryk! Kolejne wspomnienie pełne wcześniej wspomnianych, pozytywnych emocji ląduje w albumie by z czasem cieszyć nasze oczy, ale i ducha.

Opublikowano fotografia wakacyjna | Możliwość komentowania Dlaczego robimy zdjęcia z wakacji została wyłączona

Jak wybrać dobre biuro podrózy

Niestety- i trzeba to przyznać jasno i otwarcie- po ostatnich bankructwach biur podróży, spada zaufanie Polaków do tego rodzaju firm. Boimy się powierzyć swój wypoczynek za granicą w ręce osób, które -nie koniecznie- jak się okazuje zapewnić nam mogą bezpieczny i terminowy powrót. Obawa ta z całą pewnością uzasadniona jest, jednak tylko i wyłącznie w przypadku niektórych biur podróży, które nie są zrzeszone w Polskiej Izbie Turystyki. Jeśli jednak na stronie tej organizacji widzimy, iż dane biuro podróży jest objęte jej gwarancją, to w ciemno- mówiąc kolokwialnie- możemy wybierać się na wakacje, ze spokojną głową. Nie należy się więc obawiać, iż z powodu bankructwa biura możemy mieć problem z powrotem z wakacji, wystarczy po prostu wybrać biuro o znanej i sprawdzonej renomie, której gwarantem jest umieszczenie na liście Polskiej Izby Turystyki.

Opublikowano turystyka | Możliwość komentowania Jak wybrać dobre biuro podrózy została wyłączona

Wakacje dla rodziców i dzieci

Ostatnimi czasy coraz więcej biur podróży stawia na organizowanie i promowanie wycieczek, które kładą nacisk na obecność rodziców z dziećmi. Mało tego, niektóre oferty posiadają zapis, że dziecko przebywa w hotelu za darmo. W koszty całych wczasów wliczony jest nie tylko wypoczynek i relaks, któremu rodzice i pociechy powinni oddawać się razem. Przygotowane są specjalne atrakcje tylko dla dziecka, jak i tylko dla rodziców. Wydaję się to być wyśmienitym wyjściem, ponieważ często bywa tak, że z konieczności stałego przebywania z rodzicami, dziecko zniechęca się do wakacyjnych wyjazdów. W opisywanych w tym artykule ofertach, ma zagwarantowane pełne bezpieczeństwo oraz całą masę zabaw w gronie rówieśników oraz pojazdy na akumulator. Z rodzicami jest podobnie. Gdy dziecko bawi się beztrosko, oni mogą oddać się odprężającym masażom czy też spędzić intymne chwile w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.

Opublikowano wycieczki | Możliwość komentowania Wakacje dla rodziców i dzieci została wyłączona

Podróż prawie za darmo

Jeden z popularnych serwisów poświęconych turystyce opublikował ranking najtańszych miejsc wycieczek na świecie. Są to takie punkty na mapie świata, gdzie najdroższą pozycją na rachunku nierzadko jest bilet lotniczy, gdyż pozostałe – koszty zakwaterowania, wyżywienia czy związane z samym zwiedzaniem – są już dostępne dla przeciętnej kieszeni. Na pierwszym miejscu znalazł się Bangladesz – jedzenie kosztuje tam poniżej jednego dolara, a nocleg w nienajgorszym hotelu to wydatek około 10 dolarów. W dodatku będzie to raj dla niejednego miłośnika sportów wodnych. Na drugim miejscu wśród najtańszych miejsc świata uplasowała się Nikaragua, gdzie na wypoczynek w średnim standardzie wystarczy 15 dolarów za dobę. W programie wycieczki takie atrakcje jak zwiedzanie wysp dziewiczych, kolonialnych osad lub wspinaczka na szczyt wulkanu Isla de Ometepe. Na trzecim miejscu – i tu niespodzianka – znalazł się… Waszyngton! Tak, w Stanach Zjednoczonych również znajdują się ciekawe, i co najważniejsze, tanie miejsca. Wśród atrakcji turystycznych znajdziemy między innymi pomnik Lincolna, Muzeum Lotnictwa a przy odrobinie szczęścia zobaczymy nawet Biały Dom, a to wszystko za darmo!

Opublikowano turystyka, wycieczki | Możliwość komentowania Podróż prawie za darmo została wyłączona

Częściej i taniej za granicę

Coraz większa ilość Polaków decyduje się na spędzanie urlopów oraz wakacji w ciepłych miejscach za granicą. Co ciekawe trend ten panuje nie tylko w sezonie zimowym, ale również w letnim. Do Egiptu czy Turcji udajemy się z upodobaniem przez cały rok. Dawniej, taka sytuacja nie miała miejsca, ponieważ zagraniczne wycieczki jeszcze kilka lat temu były znacznie droższe niż są teraz. W konsekwencji mało kto mógł sobie pozwolić na wypoczynek wśród słońca i egipskich piramid. Dziś jednak ceny tego typu wycieczek są znacznie bardziej przystępne, w związku z czym korzystamy z nich bez nadmiernego nadwyrężania naszych portfeli. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w tym turystycznym, zagranicznym szale, będziemy pamiętali, że Polska jest także krajem atrakcyjnym turystycznie.

Opublikowano turystyka | Możliwość komentowania Częściej i taniej za granicę została wyłączona

Z dala od zgiełku

Czy mieszkając w centrum wielkiego miasta, można oderwać się na weekend na łono natury i to bez konieczności pokonywania setek kilometrów? Otóż, okazuje się, że jak najbardziej można. Wiedzą o tym najlepiej mieszkańcy naszej stolicy, którzy na niedzielny spacer mogą wybrać się do Puszczy Kampinoskiej. Jest to odległość zaledwie około 30 km od centrum Warszawy, a kusi nie tylko pięknem przyrody, ale także zabytkami i możliwością uprawiania aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, (jeśli już myślimy o wycieczce rowerowej warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria rowerowe) czy zbieranie grzybów lub jagód. W dodatku jest to miejsce, które było świadkiem wielu wydarzeń historycznych – to tędy na Grunwald szły wojska króla Jagiełły, miejsce popasu dywizji Henryka Dąbrowskiego, która brała udział w Powstaniu Styczniowym, a także jedna z pierwszych aren walk podczas II Wojny Światowej. Jest to więc miejsce, które może być doskonałym punktem wypadowym na weekendowy wypoczynek, ale także żywą lekcją historii, o wiele ciekawszą niż nauka o tychże wydarzeniach ze szkolnych podręczników.

Opublikowano turystyka, wypoczynek | Możliwość komentowania Z dala od zgiełku została wyłączona

Polskie miejsca kultu

W Polsce jak w rzadko, którym kraju na świecie kultywowane są święta maryjne, a szczególnie wiele pielgrzymek odbywa się 15 sierpnia. Możemy się również pochwalić dużą liczbą sanktuariów maryjnych, które są nie tylko miejscami kultu religijnego, ale także ciekawymi punktami wypadów turystycznych. Można je liczyć wręcz w setach. Najsłynniejsze z nich, to bazylika w Licheniu, widoczna już z olbrzymiej odległości i jedna z największych tego typu na świecie. Oczywiście nie można nie wspomnieć o klasztorze na Jasnej Górze z obrazem Czarnej Madonny. Już od XIV wieku klasztor na Jasnej Górze jest celem pielgrzymek z całego świata. Nieco mniej znanym, ale równie urokliwym jest murowany kościół we wsi Ludźmierz na Podhalu, z figurką Matki Boskiej i cudownym źródełkiem, które według podań miało się pojawić w miejscu, gdzie Maryja objawiła się zagubionemu handlarzowi.

Opublikowano wycieczki, wypoczynek | Możliwość komentowania Polskie miejsca kultu została wyłączona

Tanie linie lotnicze

Osoby planujące wakacje często decydują się na wypoczynek za granicą. Bywa też tak, że rezygnują z usług biur podróży, na własną rękę organizując wszystkie aspekty urlopu: przelot, noclegi, wyżywienie i korzystanie z atrakcji turystycznych. To zadanie szczególnie ułatwiają tanie linie lotnicze, oferując bilety w promocyjnych cenach. Jeszcze niedawno niewiele osób mogło sobie pozwolić na przelot samolotem. Środkiem transportu na wycieczkach zagranicznych był zwykle autokar. Podróż była długa i mozolna. Osoby wybierające się na urlop prywatnie korzystały ze swoich własnych samochodów, dojeżdżając do miejsca docelowego samodzielnie. Tylko ludzie bardzo zamożni wybierali się do Afryki czy USA. Taka sytuacja sprawiała, że spędzano wakacje w Polsce – nad morzem, w górach lub nad jeziorem. Tanie linie lotnicze sprawiły, że na przelot stać wiele osób. Ceny są bardzo atrakcyjne. Przelot w wybranym terminie do Paryża może kosztować nawet 250 zł w dwie strony. Sytuacja ta sprawia, że zwiedzanie Europy staje się tanie i łatwe. Zniknęła już alternatywa między mozolnym i wykańczającym przejazdem autokarem a kosztownym biletem lotniczym. Tanie bilety oferują często internetowe biura podróży, a więc nawet rezerwacja jest szybka, prosta i wygodna.

Opublikowano turystyka | Możliwość komentowania Tanie linie lotnicze została wyłączona